Évkönyv - 2016. eseményei
Karácsonyi ünnepség
2016. december 13., kedd, 17:00-18:00
Helyszín: ELTE Konfuciusz Intézet, Kodály terem
Szeretettel várunk minden volt, jelenlegi és leendő diákunkat, akik a tanári karral és a Konfuciusz Intézet dolgozóival szeretnék közösen, egy hangulatos elő-karácsonyi összejövetellel megünnepelni a közelgő szentestét.
A Karácsony Kínában nem számít hivatalos ünnepnek, Intézetünk magyar dolgozói azonban szeretnék kínai tanáraink számára is emlékezetessé tenni az itt eltöltött időt és közelebb hozni őket más kultúrák hagyományaihoz.
Forralt borral és apró ajándékokkal készülünk minden érdeklődő számára!
A program ingyenes.
Mindenkit sok szeretettel várunk!
Kínai teadélután
2016. december 7., szerda, 17:00-18:00
Helyszín: ELTE Konfuciusz Intézet, Kodály terem
A tea felfedezéséről biztos információ nem áll rendelkezésünkre, azonban több monda is kapcsolódik a témához.
Az egyik alaptörténet egészen a Kr. e. 3. évezredre nyúlik vissza. A monda szerint, amikor Shennong császárnak, az „Isteni Földművesnek” ivóvizet forraltak, tealevelek hullottak a vízbe. Az így létrejött főzetet a császár megkóstolta, és nagyon ízletesnek találta. Egy másik legenda szerint az indiai Bódhidharma buddhista szerzetes, aki Kr. u. 500 körül érkezett Kínába, egy hosszú meditáció közben elaludt. Amikor felébredt, fogadalma megszegése miatt bűnhődésként levágta szempilláit, és a földre dobta azokat. A földre vetett szempillákból, az ég jutalmaként sarjadt ki az első teacserje. Innen ered a buddhista szerzetesek szokása, hogy éjjeli imádkozásaik során teát isznak a rájuk törő álom elűzésére. További részleteket tudhatnak a kínai teáról, gyógyító hatásáról és a kínai teázási szokásokat is megismerhetik délutánunk során, valamint meg is kóstolhatják az autentikus ízeket.
A program ingyenes.
Mindenkit sok szeretettel várunk!
ELŐADÁS - Dr. Bodnár Gábor: Kínai témák az európai operettben
2016. december 6., kedd, 17:00-18:00
Helyszín: ELTE Konfuciusz Intézet, Kodály terem
Az egyik leghíresebb kínai témájú operettet Lehár Ferenc írta, A mosoly országa címmel...
Az operettben a különböző népektől származó gyermekek szerelmi nehézségei tárulnak elénk, a bőrszín és a kulturális értékek sokszor nehezen összeférő konfliktusain keresztül. Azonban rengeteg egyéb kínai ihletésű téma is felbukkant az európai műzenében. Dr. Bodnár Gábor, az ELTE Zenei Tanszékének vezetője.
A program ingyenes.
Mindenkit sok szeretettel várunk!
Előadás kínai élményeimről - ösztöndíjas diákok élménybeszámolói
2016. november 24, csütörtök, 17:00-18:00
Helyszín: ELTE Konfuciusz Intézet, 1/1-es terem
Az előadás során a Kínában ösztöndíjjal tanuló diákok fognak élménybeszámolót tartani, illetve megosztják hasznos tapasztalataikat és tanácsaikat az érdeklődőkkel.
Az előadás nemcsak azok számára lehet érdekes, akik Kínába készülnek, hanem mindenkinek ajánljuk, akik szívesen hallgatnának történeteket e érdekes országban élő emberek szokásairól és mindennapjairól.
Mi az örök fiatalság titka? – Előadás
2016. október 28, péntek, 16:00 – 17:30
ELTE Konfuciusz Intézet, Kodály terem
Kínában a teázási szokásoknak évszázadokra visszanyúló hagyománya van. Az első írásos források a Han-dinasztia idejébol (Kr. e. 206–Kr. u. 220) származnak.
Ebben az időszakban a tea gyógyító hatását, orvosi alkalmazását emelték ki. A teáról azt tartották, hogy meghosszabbítja az életet, kigyógyítja az embert a fejfájásból, a veseköves megbetegedésekből, emellett a gyomorrontásra is jótékony hatással van.
Az „örök élet” megtalálásában emellett fontos hangsúlyt kap a testi és szellemi egyensúlyra való törekvés. A kínai orvoslás szakértője, a Semmelweis Orvostudományi Egyetem oktatója, Váczy Balázs fog átfogó előadást tartani a témában.
Az előadás ingyenes.
Minden kedves érdeklődőt sok szeretettel várunk!
A kínai orvoslás
Ezerarcú kína előadássorozat
2016. október 25, kedd, 16:00
ELTE Konfuciusz Intézet, Kodály terem
Napjainkban egyre nagyobb érdeklődés mutatkozik a keleti gyógyítási alternatívákkal kapcsolatban.
A több ezer éves hagyományos kínai orvoslás testet és lelket egyaránt precízen figyelő és feltáró holisztikus szemléletű módszerét, már a nyugati orvoslás is elismeri és kiegészítő eljárásként alkalmaz. Az ezerarcú Kína előadássorozatunk újabb állomásában Váczy Balázs a Semmelweis Orvostudományi Egyetem tanára és a téma szakértője tart átfogó előadást a kínai orvoslás módszereiről.
Az előadás ingyenes. Minden kedves érdeklődőt sok szeretettel várunk!
A papírkivágás művészete - Ingyenes foglalkozás
2016. október 19, szerda, 17:00-18:00
ELTE Konfuciusz Intézet, 1/1-es tanterem
Aki szeretné megtanulni, hogyan készíthet igazi kínai papírkivágásokat, szeretettel várjuk foglalkozásunkon!
A papírkivágás, mint a kínai kézművesség egyik meghatározó ága, Kína egész területén elterjedt. Elsősorban a szegényebb vidékek, falvak földműves asszonyainak művészete, mert mindössze egy olló és papír kell hozzá. Az egyszerűbb formákat előkészítés nélkül, közvetlenül vágják ki, míg a bonyolultabb alkotásokat előre megtervezett, papírra nyomtatott rajzok alapján készítik, különleges ollók és szikék segítségével. Hogy valójában mikor és hogyan is született ez a művészeti ág, tudományosan nehéz megállapítani. Egyes kutatók szerint a tradíció az ókori temetkezési szokásokra vezethető vissza. Számos jel utal arra, hogy a papírból kivágott figurákat a holtakkal együtt eltemették vagy a temetés során elégették, annak reményében, hogy a papírból kivágott tárgyak majd a halott hasznára lesznek a túlvilágon.
A program ingyenes.
ELTE FESZT
2016. október 14, péntek, 9:00-13:00
ELTE BTK, Gólyavár
A BTK kampuszán egy egész napos rendezvény során az ELTE összes karával megismerkedhetnek az idelátogatók.
Intézetünk idén is része a programnak, és Kína világának sokszínűségét igyekszünk bemutatni az Önök számára. Kalligráfiával, kínai papírkivágással, kínai sakkal, valamit igazi kínai
teakóstolási lehetősséggel várjuk Önöket!
Intézetünk az ELTE BTK Gólyavár épületében lesz megtalálható.
Konferencia: Makaó, kulturális tengely
Időpont: 2016. október 6-10., hétfő, 18:00
Helyszín: ELTE BTK, F épület, Kodály terem
Makaó Kína különleges igazgatású területe az ország délkeleti partjainál. A mindössze 28 négyzetkilométernyi terület a 16. századtól portugál gyarmattá vált, 1999. óta ismét Kínához tartozik.
Kutatók éjszakája az ELTE Konfuciusz Intézetben
2016. szeptember 30, péntek, 15:30 – 20:00
ELTE Konfuciusz Intézet, Kodály terem
A Kutatók éjszakáján, előadóink ez alkalommal is számos érdekes témát tárnak elénk. Hallhatnak előadást többek között a kínai etikettről, a kínai gazdaságról, a kínai írás fejlődéséről, valamint Kína történelméről.
15:30-17:00 Horváth Janisz: A kínai írás
Horváth Janisz, a hangzhoui Kínai Művészeti Akadémia végzett kalligráfia oktatója, grafikus, tipográfus, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem tanára tart előadást a kínai írásról.
17:00-18:30 Breuer Ádám: A kínai etikett
Breuer Ádám, az ELTE BTK Doktori Iskola hallgatója, a Pekingi Idegennyelvi Egyetem korábbi Európai Uniós ösztöndíjasa, a Communication University of China, Kínai nyelv és kultúra végzett hallgatója tart előadást a kínai etikettről.
18:30-20:00 Pap Melinda: A kínai történelem
Pap Melinda, az ELTE BTK Kínai Tanszékének adjunktusa, kinek kutatási szakterülete a kínai buddhizmus tart előadást a kínai történelemről.
A részvétel ingyenes. Mindenkit sok szeretettel várunk!
Konfuciusz Nap -
10 éves az ELTE Konfuciusz Intézet!
2016. szeptember 24, szombat, 13:30
Helyszín: ELTE Konfuciusz Intézet, Múzeum krt. 4/F.
A Konfuciusz nap alkalmából színes programokkal várjuk Önöket intézetünkben.
Megtekinthetik a Sárkánykard Egyesület izgalmas kungfu bemutatóját. Együtt mozizhatunk a Kodály teremben. Ingyenes tanóráink során megismerkedhetnek a kínai nyelv alapjaival, valamint egy izgalmas kiállítással is készülünk az Önök számára. Kipróbálhatják a kínai szépírás, a kalligráfia művészetét, papírkivágásokat és kínai csomókat készíthetnek, összemérhetik pingpongtudásukat kínai tanárainkkal, a kínai wei qi (gó) játékot is kipróbálhatják, valamint autentikus kínai teáinkat is megízlelhetik egy látványos teaceremóniát követően.
Konfuciusz napi Gálaműsor: a Shanxi Művészeti Csoport Gálaestje
2016. szeptember 24, szombat, 19:00
ELTE ÁJK, Aula Magna díszterem, Budapest, Egyetem tér 1-3.
A programok ingyenesek, de a gálaesten csak belépőjeggyel lehet részt venni!
A jegyek az ELTE Konfuciusz Intézet titkárságán vehetők át szeptembertől!
(hétfőtől csütörtökig 10:00-18:00-ig, valamint péntekenként 10:00-15:30-ig)
A művészcsoport autentikus Távol-keleti táncokat, énekeket felsorakoztató színvonalas produkcióval készül a közönség számára. Hallhatunk majd különleges hangszerbemutatót, híres énekesek lepnek meg minket dalaikkal, érdekes táncelőadásokat láthatunk, illetve egy harcművészeti bemutató is szemünk elé tárul az este folyamán.
Kungfu tanfolyam - három alkalommal
Időpontok: 2016. július 7, 14, 21, csütörtök, 17:00 – 18:00
Helyszín: ELTE BTK, Gólyavár mögötti füves terület
A kungfu szó jelentése emberi érdem, vagyis kemény munka és tanulással töltött idő árán megszerzett tudást, jártasságot jelent.
A kungfut eredetileg mindenfajta alkotó, fejlesztő célú művészetre használták. A nyugati kultúrákban az 1960-as években jelent meg, elsősorban a hongkongi harcművészeti filmek és Bruce Lee tették népszerűvé.
Háromalkalmas tanfolyamunk során elsajátíthatják az alapmozdulatokat és közelebb kerülhetnek e közkedvelt harcművészeti forma mögött rejlő gondolkodásmódhoz.
Minden kedves érdeklődőt szeretettel várunk!
Kérjük, kényelmes öltözetben érkezzenek!
FŐZŐTANFOLYAM
2016. július 5, kedd, 17:00
Helyszín: XO Bistro konyhája, 1088 Budapest, Rákóczi út 5.
Tanfolyamunk alkalmával yuxiang rousi-t, vagyis egy húsos-zöldséges ételt fogunk elkészíteni...
A program regisztrációhoz kötött!
Részvételi díj 1800 Ft, melyet postai csekken tudnak befizetni. Csekket Intézetünk titkárságán tudnak kérni, nyitvatartási időben.
Egységes kínai konyha valójában nem létezik, az ország óriási területe és sokszínű nemzetiségi megoszlása miatt igen változatos és helyenként jelentősen eltérő módszereket, étkeket találunk. Tanfolyamunk alkalmával yuxiang rousi-t, vagyis egy húsos-zöldséges ételt fogunk elkészíteni. A fokhagymát, a mogyoróhagymát, a gyömbért szójaszósszal, sóval, cukorral, illetve chili paprikával ízesítik és sertés csíkokkal sütik készre. Mellé a közkedvelt babcsíra salátát is elkészítjük.
Előadás a kínai horoszkópról
2016. június 28, kedd, 17:00 – 18:00
Helyszín: ELTE Konfuciusz Intézet, 15/1-3 terem
A kínai asztrológia nyugaton elsősorban a 12 állatjegyről ismert. A legenda Buddha magához hívta a Földön élő állatokat, hívására tizenketten jelentek meg,...
így az évek az állatok érkezési sorrendjében kapták meg nevüket. Elsőként a Patkány érkezett, majd a Bivaly, a Tigris, a Nyúl, a Sárkány, a Kígyó, a Ló, a Kecske, végül a Majom, a Kutya és a Disznó.
A kínai naptár holdfázisokra épül. A holdévben 12, nagyjából 29 és fél napos hónap van, és a teljes holdév 11 nappal rövidebb a napévnél, vagyis összesen 354 napos. A kínai asztrológia az időt 60 éves ciklusokra osztja, ezen belül minden év egy bizonyos Égi Törzs és egy Földi Ág kombinációjából alakul ki. Másfelől az Égi Törzsek és a Földi Ágak a holdhónapokhoz, holdnapokhoz, az órákhoz és a 12 állatjegyhez is kapcsolódnak, így az egyéni sorsra és jellemre is kihatnak.
Az előadást magyar nyelven hallhatják. Szeretettel várjuk Önöket!
Kérjük, a látogatók, legyenek szívesek előre kinyomtatni ki a kinaiasztrologia.com weblapról az ingyenes kalkulátorral a kínai asztrológiai képletüket, hogy az előadáson lépésről lépésre követhessék a személyesen rájuk vonatkozó részeket.
Múzeumok éjszakája
2016. június 25, szombat
Helyszín: ELTE BTK,1088 Budapest, Múzeum krt. 4.
A programfüzetben meghirdetett helyszínnel ellentétben, idén nem a Hopp Ferenc Kelet-ázsiai Művészeti Múzeumban, hanem az ELTE BTK területén, az egyetemmel közös gondozásban kerül megrendezésre a Múzeumok éjszakája program.
Az egyetemmel együttműködve kínai kézműves foglalkozásokkal és teakóstolási lehetőséggel szeretnénk közelebb hozni Önöket a kínai kultúra megismeréséhez.
Minden kedves érdeklődőt szeretettel várunk!
Ismerkedés a kínai dallamokkal
2016. június 14, kedd, 17:00 – 18:00
Helyszín: ELTE Konfuciusz Intézet, Múzeum krt. 4./F, 1/1-es terem
Ázsia dallamvilága eltér Európa és Afrika zenéjétől. A magasrendű keleti kultúrákban, a császári udvarban a legrégebbi időktől fogva énekeltek balladákat és ódákat.
A 13.-14. századtól a kínai zene idegen hatásokkal gazdagodott, de az ének messze elsődlegesebb szerepet töltött be a hangszeres zenénél. A délután folyamán a régmúlt és a jelenkor híresebb kínai dalaival ismerkedhetünk meg.
Szeretettel várjuk Önöket!
A program angol nyelvű.
Kulturális nap A győri Kazinczy Ferenc Gimnáziumban
2016. június 8, szerda
Helyszín: Győr, Kazinczy Ferenc Gimnázium
Az esemény során színes programokkal várjuk a diákokat és az érdeklődőket. Izgalmas kungfu bemutatóval és a bátrabbak számára kipróbálási lehetőséggel készül a Sárkánykard Egyesület.
Elsajátíthatják a kínai szépírás, a kalligráfia művészetét, kínai papírkivágásokat készíthetnek, valamint egy autentikus kínai teaszertartást követően, megízlelhetik az eredeti jázmin, zöld és wulong teákat.
Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
Előadás: A kínai gyógyászat rejtelmei - Ismerjük meg az akupunktúrát!
2016. június 7, kedd, 17:00 – 18:00
Helyszín: ELTE Konfuciusz Intézet, Kodály terem
A kínai orvos úgy próbálta gyógyítani a betegséget, hogy helyre akarta állítani a harmóniát és az egyensúlyt az öt alapelem (föld, víz, tűz, fa és fém) és a két szembenálló, de egymást kiegészítő erő, a jin és jang között.
A hagyományos kínai elképzelés szerint az akupunktúra hatása azon alapszik, hogy a csi energia a meridiánnak (délkörnek) nevezett számos vonal mentén terjed a szervezetben, így jut el az egyik életfontos szervből a másikba. A legmegfelelőbb akupunktúrás pontok ott helyezkednek el, ahol ezek a meridiánok a bőrfelszínhez legközelebb futnak, itt a megfelelően képzett és kellően könnyű kezű szakember a tű beszúrásával helyreállítja, vagy a megfelelő szintre hozza az energiaáramlás intenzitását.
Az előadást magyar nyelven hallhatják. Szeretettel várjuk Önöket!
Előadás az antik kínai világ régészeti kincseiről
2016. május 30, hétfő, 17:00 – 18:00
Helyszín: ELTE Konfuciusz Intézet, Kodály terem
A jáde a kínai iparművészetben fontos szerepet játszó, régóta megbecsült féldrágakő. Konfuciusz a jádét az erény szimbólumának tartotta.
A legősibb áldozati edényeket és kultikus tárgyakat is ebből készítették, a szertartások bemutatásánál a császár ékszerei is megfelelő színű jádéból voltak. A jáde-faragás technikája megőrizte az ősi módszereit, ma a pekingi művészek ugyanazokkal a technikákkal készítik a dísztárgyakat, mint a 3000 évvel ezelőtt élő mesterek.
Az előadást magyar nyelven hallhatják. Szeretettel várjuk Önöket!
Gyermeknap a Városligetben
2016. május 29, vasárnap, 10:00 órától
Kungfu bemutató: 15:00-kor a színpadon!
Helyszín: Budapest, Városliget
Intézetünk hosszú évek óta a Városligetben ünnepli a gyereknapot. Ilyenkor azokkal a programokkal készülünk, amelyek leginkább a gyerekek körében népszerűek.
Kínai tanáraink igazi kínai nevet adnak majd az érdeklődőknek, különféle játékok során elsajátíthatják a pálcikahasználatot, önkénteseink pekingi opera maszkokat festenek arcra, valamint a kínai dominójátékot is kipróbálhatják a gyerekek! Idén egy izgalmas kungfu bemutatóval is készülünk az Önök számára, melyet a színpadon tekinthetnek meg 15: 00 órakor.
Minden kedves érdeklődőt sok szeretettel várunk!
Taiji tanfolyam - három alkalommal
2016. május 10., 17., 26., 16:00 – 17:00
Helyszín: ELTE BTK, Gólyavár mögötti füves terület
A nagy érdeklődésre való tekintettel ebben a félévben, májusban és júniusban is lehetőséget biztosítunk, hogy az érdeklődők kipróbálhassák a taijit.
A taiji egy olyan mozgásrendszer, amelynek lényege a belső energia áramoltatása. Fejleszti a test koordinációját, miközben a test és a tudat harmonikus kapcsolatára törekszik. Fontos szerepet tölt be az egészség megőrzésében, a betegségmegelőzésben azáltal, hogy mozgósítja az energiákat, és egyensúlyt teremt.
A rendszer ismerete és használata fokozott pszichikai terheléssel járó munkát végzők számára különösen ajánlott, de hasznos segédeszköz a mindennapi terhelések elviselésére és levezetésére is.
Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
Kérjük, kényelmes öltözetben érkezzenek!
Nemzetközi konferencia - "Kína a globális kihívások tükrében”
2016. május 25.
Helyszín: ÁJK Díszterem
2016. május 25-én zajlott a Stefánia Palotában a „Kína a globális kihívások tükrében” c. konferencia, amelyet az ELTE Konfuciusz Intézet a Honvéd Vezérkar Tudományos Kutatóhelyével közösen szervezett.
Előadás a kínai buddhizmus kialakulásáról
2016. május 23, hétfő, 17:00 – 18:00
Helyszín: ELTE Konfuciusz Intézet, Kodály terem
A kínai buddhizmus rendkívül előkelő és jelentős szerepet játszott a buddhizmus története során, elsősorban Kelet-Ázsiában. Kínában a buddhizmus kezdetben évszázadokon át nehezen lépett ki a taoizmus árnyékából.
A kínaiak szemében Buddha személye hasonlatos volt a taoista istenségekhez, ezért a buddhista hitet a taoista hit részeként fogadták el. A két vallás azonosításához több tényező is hozzájárult: Mindkettő tartózkodott az állatáldozat bemutatásától szertartásaikban, mindkettőnél hangsúlyos volt a koncentráció és a meditáció, valamint mindkettőnél kerülték bizonyos ételek fogyasztását. A buddhisták az újjászületések végtelen körforgását hirdették, a taoisták pedig a Nagy Tisztaság égi birodalmában történő halhatatlanság elérésében hittek.
A buddhizmus számára előnyt jelentettek a két filozófia közötti felszínes hasonlóságok, ugyanis a kínaiak alapvetően kétkedően és ellenségesen tekintettek mindenféle külföldről érkező dologra.
Az előadást magyar nyelven hallhatják. Szeretettel várjuk Önöket!
Előadás: Kresimir Jurak - The Situation of the Chinese Language Teaching in Croatia
2016. május 12, csütörtök, 15:30
Helyszín: ELTE Konfuciusz Intézet, Kodály terem
Szeretettel várunk minden érdeklődőt Kresimir Jurak, a Zágrábi Egyetem Konfuciusz Intézet igazgatójának előadásra.
Az előadáson szó lesz a horvátországi kínai oktatás helyzetének múltjáról, jelenéről és jövőjéről.
Az előadást angol nyelven hallgathatják meg.
Előadás: Sun Dongping - Petőfi Kínában
2016. május 12, csütörtök, 17:00-18:00
Helyszín: ELTE Konfuciusz Intézet, Kodály terem
A Shanghai-i Fordítóintézet igazgatója, Sun Dongping látogat el hozzánk. Az előadó a kínai-magyar tudományos kapcsolatok keretében számos hiteles, új adatot gyűjtött...
a Fordítóintézetben, elsősorban Petőfi műveinek kínai fordításáról, melyeket érdekes prezentáció keretében tár az érdeklődők elé.
Minden kedves érdeklődőt szeretettel várunk!
Az előadás angol nyelvű.
Kínai kulturális nap a Debreceni Egyetemen
2016. május 4, szerda
Minden évben lehetőséget kapunk a Kínai Nyelvoktatási Tanácstól, hogy ellátogassunk egy vagy esetleg több magyarországi nagyvárosba, ahol megismertethetjük a kínai kultúra egy kis szeletét az érdeklődőkkel.
A megnyitót követően színes programokkal várjuk Önöket; elsajátíthatják a kínai szépírás, vagyis a kalligráfia művészetét, kínai papírkivágásokat készíthetnek, valamint egy autentikus kínai teaszertartást követően, megízlelhetik az eredeti jázmin, zöld és wulong teákat.
Megnyitó: 11:30
13: 30-kor izgalmas kungfu bemutatóval készül a Sárkánykard Egyesület, melynek keretein belül pusztakezes, illetve fegyveres küzdelmi gyakorlatokat láthatnak.
Nemcsak az egyetemistákat, hanem minden kedves érdeklődőt szeretettel várunk!
Bölcsész Napok az ELTE-n 2016. május 3-5.
Helyszín: ELTE BTK, 1088 Budapest, Múzeum krt. 4.
Az ELTE mini fesztiválja során színes szakos programokkal, tudományos konferenciák, hangulatos beszélgetések, valamint esti koncertek várják Önöket a Treffort kertben.
Az ELTE Konfuciusz Intézet is készül és kínai kultúrát bemutató programokkal: igyekszünk kedvet teremteni a távol-keleti kultúra megismeréséhez. Kínai sakkal, tollaslabdával, kalligráfiával, valamint autentikus teakóstolási lehetőséggel várjuk Önöket.
WEI QI (GÓ) MŰHELY
2016. április 28, csütörtök, 17:00
Helyszín: ELTE Konfuciusz Intézet, 1/1-es terem
A wei qi (vagyis a gó) története több mint 4000 évre nyúlik vissza. A legelfogadottabb elmélet szerint eleinte jóslásra használták, majd szép lassan játékká fejlődött.
Ennek a hagyományosan kínai játéknak a szabályait ismerhetik, illetve magát a játékot is kipróbálhatják az érdeklődők.
Jó játékot és kellemes szórakozást kívánunk!
Föld Napja az Állatkertben
2016. április 23-24, szombat-vasárnap
Helyszín: Fővárosi Állat- és Növénykert, 1146 Budapest, Állatkerti krt. 6-12.
Az érdeklődők megismerkedhetnek a taiji és a kungfu harcművészeti formák alapmozdulataival, kipróbálhatják a kalligráfiát és a kínai képfestést, valamint kínai nevet is kaphatnak...
A Fővárosi Állat- és Növénykert idén is megrendezi a Föld Napja tiszteletére az immár hagyományosnak tekinthető, évről évre közel ötvenezer látogatót vonzó Föld Fesztivál rendezvénysorozatát. A Föld Fesztivál program keretében az ELTE Konfuciusz Intézet is képviselteti magát és érdekes, színes, kínai kultúrát bemutató programokkal készülünk a látogatók számára.
Az érdeklődők megismerkedhetnek a taiji és a kungfu harcművészeti formák alapmozdulataival, kipróbálhatják a kalligráfiát és a kínai képfestést, valamint kínai nevet is kaphatnak. Egy autentikus kínai teaszertartás során a látogatók igazi kínai teát is kóstolhatnak, valamint a papírkivágás és a zhe zhi (a kínai papírhajtogatás) művészetével is megismerkedhetnek, illetve a wei qi (vagyis a gó) játékot is kipróbálhatják.
Minden kedves érdeklődőt sok szeretettel várunk!
KÍNAI SAKK MŰHELY
2016. április 21, csütörtök, 17:00 – 18:00
Helyszín: ELTE Konfuciusz Intézet, 1/1-es terem
Miután megismertük a szabályokat, indulhat a játék! Tanáraink segítségével kipróbálhatják a kínai sakkjátékot, akinek jól megy és sikerül legyőznie tanárainkat, értékes nyereményben részesül!
Várjuk Önöket szeretettel! Jó játékot kívánunk!
Ismerjük meg, hogyan játsszák a kínai sakkot – előadás
2016. április 19, kedd, 17:00 – 18:00
Helyszín: ELTE Konfuciusz Intézet, 1/1-es terem
A kínai sakk (象棋) az általunk ismert nyugati sakk kínai változata. Manapság az egyik legnépszerűbb táblás játék. Rokona a japán és a koreai sakknak.
Egy vonalas táblán játsszák, melyen 9 oszlop és 10 sor látható, középen üres vízszintes résszel, mely a két csapat közötti folyót jelképezi. A tábla alján és tetején középen két fontos terület, a két palota helyezkedik el. Az egyes bábukat a vonalak találkozásaira kell elhelyezni. A játékban a király, testőr, elefánt, huszár, bástya, ágyú és gyalog bábuk szerepelnek. Az egyes darabokat kis korongok jelképezik, melyeket a rájuk festett kínai karakterekkel lehet megkülönböztetni. A szabályok megértése nem könnyű, de érdemes elsajátítani, mert a játék nagyon izgalmas.
Az előadást angol nyelven hallgatják!
Mindenkit szeretettel várunk!
Konferencia - „Kulturális hagyomány a modern kelet-ázsiai államban”
2016. április 8.
Helyszín: ELTE Konfuciusz Intézet, Kodály terem
2016. április 08-án került megrendezésre az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Néprajztudományi Intézet, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Modern Kelet-Ázsia Kutatócsoport, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Távol-keleti Intézet és az ELTE Konfuciusz Intézet által szervezett „Kulturális hagyomány a modern kelet-ázsiai államban” című konferencia az ELTE Konfuciusz Intézetében.
Előadás a kínai divatról
2016. április 5., kedd, 17:00 – 18:00
Helyszín: ELTE Konfuciusz Intézet, Kodály terem
A qipao a kínai mandzsu nemzetiség hagyományos női ruhája. Az 1920-as években jött divatba, eleinte hosszú ujjú, földig érő, gallér nélküli köpeny volt...
A modern qipao az 1920-as években Sanghajban látott napvilágot, ahol főként felsőbb osztálybeliek és kurtizánok viselték. A ruha hamarosan igen népszerű lett a modern stílusra vágyó nők körében, lassan teljesen átalakult, kivágott álló galléros, egyik vagy mindkét oldalán felvágott lett. Az 1900-as évek elején a ruhadarabot a színésznők is népszerűsítették a filmvásznon, ahol a csábítás egyik fő kellékévé vált.
Az elmúlt években az ismert külföldi ruhatervezők műveiben egyre több kínai elem volt látható. Louis Vuitton 2011-es bemutatóján, Párizsban nagy hangsúlyt kaptak a kínai qipao stíluselemei. Gao Lixin, egy híres kínai ruhatervező szerint nagyon fontos a modern Kína számára a qipao életben tartása, mert a kínai kultúra egyik jellegzetes terméke, melynek továbbörökítése a hagyományos kínai kultúra elismerése.
Az előadást az ELTE Konfuciusz Intézet kínai igazgatója, Li Min tanárnő tartja angol nyelven, magyar fordítással!
Mindenkit szeretettel várunk!
Ismerkedés a kínai tánckultúrával
2016. március 10, csütörtök, 17:00-18:00
Helyszín: ELTE Konfuciusz Intézet, Kodály terem
Előző félév végén egy előadás keretén belül megismerkedhettek a kínai tánc kialakulásának történetével. Az ókori kínai szertartások szabályozottságát a tánc biztosította, ezzel érvényesítve az egyetemes összhang elvét.
A kínai filozófia, a taoizmus szerint a világmindenségben, a birodalomban, és a kultúrában is egyaránt az egyetemes összhang elve uralkodik. A délután folyamán ezúttal interaktív módon ismerkedhetnek meg a kínai táncfajtákkal és egyszerű mozdulatok révén megtanulhatják a kecses táncmozdulatokat.
Szeretettel várjuk Önöket! Kérjük, kényelmes öltözékben érkezzenek!
Ismerjük meg a kínai hangszereket! - Előadás
2016. március 8, kedd, 17:00-18:00
Helyszín: ELTE Konfuciusz Intézet, 1/1-es terem
Az előadás során a hagyományos kínai pengetős hangszerrel és a kínai hét húros citerával ismerkedhetünk meg.
Az ismeretterjesztő előadás után, egy tanáraink által adott mini koncertet is élvezhetnek az ellátogatók. A bemutatott hangszerek dallamvilága széles, szép és változatos. Kínában az átlagemberek, a tisztviselők, a tábornokok és a császárok is egyaránt kedvencüknek tekintették.
Az előadás angol nyelvű.
Szeretettel várjuk Önöket!
Tanár-diák pingpong verseny
2016. március 3, csütörtök, 15:30
Helyszín: ELTE Konfuciusz Intézet, tanári szoba
A versenyre jelentkezhet minden jelenlegi, vagy korábbi diákunk, aki szívesen megmérettetné magát kínai tanárainkkal szemben. Nemcsak a móka kedvéért érdemes ütőt ragadni, az első három helyezett ugyanis értékes, a kínai kultúrához kapcsolódó ajándékot kap. A részvétel ingyenes. Várjuk Önöket szeretettel!
Rajkai Zsombor előadása: Family Centredness and Individualisation in Contemporary China
2016. február 26, péntek, 10:30
Helyszín: ELTE Konfuciusz Intézet, Kodály terem
A részvétel ingyenes. Az előadást angol nyelven hallhatják!
In the midst of globalisation, countries of post-socialist Eastern Europe and socialist East Asia have been experiencing tremendous wide-scale socio-economic changes since the 1980s...
Despite significant differences in their systemic transformations, all these countries have undergone a rapid marketisation of economy, accompanied by a remarkable withdrawal of the state from its former paternalistic role, leaving families and individuals in precarious conditions. Contemporary social transformations in (post-)socialist Eurasia reflect a sort of compressed modernity characteristic feature that manifests itself in various antagonistic social conditions, such as the controversial co-existence of (traditionalistic) family-centred values/behavioural patterns and (Western style-ish) individualisation at the micro level. China is no exception to this general tendency above, yet it shows unique characteristic features that are worth being further studied. Contemporary Chinese society, on one hand, is producing post-modernish social phenomena perceived in Western societies such as a certain level of pluralisation of family forms and individual lifestyles etc., whereas the (partial) revitalisation of Confucian family values along with the decline of the former danwei system rather reinforces traditionalistic family-centred values and behavioural patterns. All this suggests a social modernisation different from the one perceived in Western societies, and necessitates a careful reconsideration and modification of popular Western-centric social theories.
A részvétel ingyenes. Az előadást angol nyelven hallhatják!
Oktatási vetélkedő
2016. február 25, csütörtök, 17:00 – 18:00
Helyszín: ELTE Konfuciusz Intézet, 1/1-es terem
Lehetőséget biztosítunk az ELTE Konfuciusz Intézet diákjainak és az ELTE BTK Kínai szak diákjainak, hogy szórakoztató csapatfeladatok és egyéni tesztsorok megoldása során összemérhessék tudásukat.
A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött!
A feladatokkal nemcsak nyelvtudásukat tesztelhetik, de a közelgő HSK vizsgára is gyakorolhatnak. A legeredményesebben szereplő versenyzők értékes ajándékot kapnak!
Szeretettel várjuk Önöket!
Mozi délután
2016. február 16, kedd, 17:00
Helyszín: ELTE Konfuciusz Intézet, félemelet, Kodály terem (filmvetítés kínai nyelven, angol felirattal)
Mozi délutánunk során a megszokottól eltérő módon, nem az ELTE Konfuciusz Intézet tanári szobájában gyűlünk össze, hanem a Kodály terem hatalmas kivetítőjén élvezhetjük a élményt...
Ez alkalommal egy tanáraink által választott filmet tekinthetünk meg. A címe legyen meglepetés! Ígéretük szerint, nem fog csalódást okozni senkinek!
Az esemény ingyenes. A filmet kínai nyelven, angol felirattal láthatják.
Szeretettel várjuk Önöket!
HOLDÚJÉVI ÜNNEPLÉS - 2016 a Majom éve!
2016. február 5., péntek, 13:00 – 18:00
Helyszín: ELTE Konfuciusz Intézet, félemelet, Kodály terem
A kínai újév vagy tavaszünnep a világ népességének negyede számára az év legnagyobb ünnepe, nem csak Kínában, de Kelet-Ázsia más országaiban is ünneplik.
Időpontja évről évre változik, általában az európai naptár február 4-hez legközelebb eső újhold napján van. A tavaszünnep a tavasz és egyben az újév kezdete, ilyenkor a nagycsaládok tagjai összegyűlnek és megajándékozzák egymást, valamint elbúcsúztatják az óévet és biztosítják a szerencsét az újévre.
2016. február 8-án kezdődik a Majom éve. A Majom a keleti szél valamint a tél szimbóluma, olyan hirtelen jeleik meg, mint a szél, ugrándozik, kavarog, aztán egy szökkenéssel eltűnik. Hullámzó érzelmeit összefogja egy különleges erő, a Buddhisták szerint a Szív uralkodik a Majom fölött. Sokak szerint a Majom egyszerre Yin és Yang, fehér és fekete, egy intelligens és kettős természetű mágus, aki az ösztönös erők felszabadítója.
Idén családias hangulatban az ELTE Konfuciusz Intézetben várjuk Önöket, hogy közösen ünnepelhessünk!
Programjaink:
13:00 – 14:00: Kézműves foglalkozások
(kínai képfestés, kalligráfia, papírkivágás, pingpong, mahjong, jian zi)
14:00 – 15:00: műsor, a Konfuciusz Intézet diákjainak fellépése
Mindenkit sok szeretettel várunk!
Kínai csomózó műhely
2016. február 4, csütörtök, 17:00 – 18:00
Helyszín: ELTE Konfuciusz Intézet, 1/1-es terem
A falakat, ajtókat díszítő kínai csomók legalább olyan jellegzetesek, mint a vörös lampionok. ...
A részvétel ingyenes, a program angol nyelvű!
A szükséges eszközöket az intézet biztosítja!
Szeretnénk megismertetni Önöket ennek az ősi népművészeti formának az alapjaival. A kínai csomózás a kézműves foglalkozások nehezebb fajtái közé tartozik, a tanítás a legegyszerűbb csomók megtanulásával kezdődik. Ajánlják mindenkinek, aki számára kikapcsolódást jelent a kézműveskedés, és szívesen kipróbálná ennek jellegzetesen kínai válfaját.
Előadás: A kínai csomózás
2016. február 2, kedd, 17:00 – 18:00
Helyszín: ELTE Konfuciusz Intézet, 1/1-es terem
Kínában a csomózás megbecsült művészeti forma, a mindennapi élet szerves része.
A kínaiak évszázadok óta készítik számos fajtáját, praktikus és dekoratív célból egyaránt: események megünneplésekor, halászathoz, vadászathoz kívánt jó szerencse szimbólumaként, csomagolás vagy kötözés céljából, ruha díszítésére vagy egyéb népművészeti munkák felékítésére. A bonyolult csomózási technikával és a csodás színkombinációkkal készült remekművek nem csak páratlan eleganciát kölcsönöznek a tárgyaknak, de egyben jókívánságot is hordoznak: jó szerencsét, gazdagságot, szerelmet, házasságot szimbolizálnak.
Ha további érdekes információkra is kíváncsiak, várjuk Önöket szeretettel!
Az előadást magyar nyelven hallhatják!
Kalligráfia tanfolyam - Ingyenes!
2016. január 28., csütörtök, 17:00 – 18:00
Helyszín: ELTE Konfuciusz Intézet, 1/1-es terem
A kínai kalligráfia egyszerűen fogalmazva a hagyományos kínai írás művészi szintre fejlesztett változata...
A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött!
A tanfolyam betelt.
... Szorosan összefonódik a költészettel, valamint a hagyományos kínai festészettel is. Tanfolyamunk során elsajátíthatják az alapvonásokat, megtanulhatnak számokat, egyszerűbb szavakat, kifejezéseket leírni.
A tanfolyam során megtanulhatjuk a képfestés alapjait, az elkészült mű pedig akár kiváló ajándékként is szolgálhat szeretteiknek!
A szükséges eszközöket Intézetünk biztosítja!
Ismerkedés a kínai tollaslabdával
2016. január 27, szerda, 17:00 – 18:00
Helyszín: ELTE Konfuciusz Intézet
A jian zi (毽子) hagyományos kínai nemzeti sport, amelyben a játékosok célja, hogy egy erősen súlyozott tollaslabdát a levegőben tartsanak a lábuk segítségével, kezek használata nélkül.
... Egy ősi kínai játékból, a cuju-ból fejlődött ki. A cuju-t a Han-dinasztiában, 2000 évvel ezelőtt játszották. A kínai tollaslabdát versenysportként és művészi szinten is lehet játszani, de akár az utcán, vagy egy parkban is kellemes időtöltést jelent.
Minden kedves érdeklődőt szeretettel várunk!
A kínai írás művészete - Előadás
2016. január 26., kedd, 17:00 – 18:00
Helyszín: ELTE Konfuciusz Intézet, 1/1-es terem
A kínai kalligráfiát nem írásnak, hanem igazi művészetnek tekintik.
Nagyon fontos eleme a kínai kultúrának, minden más művészeti iránnyal egyenértékűnek számít, megbecsült, népszerű, széles körben oktatott és gyakorolt művészeti ág. Az igazán jó mester nem csak a vonássorrendet és a karaktereket ismeri, az alkotás folyamatába a jellemét is belecsempészi. A kalligráfia hatása az írásbeliségen kívül, a hagyományos kínai festészetben is jelentkezik, tanulmányozása a kínai kultúra és nyelv új aspektusait tárja fel az érdeklődők előtt.
Minden kedves érdeklődőt szeretettel várunk!
Nyílt nap
2016. január 15., péntek, 10:00 – 15:00
Helyszín: ELTE BTK, Gólyavár
Január 15-én kerül megrendezésre az ELTE Bölcsészkarán a sok érdeklődőt vendégül látó Nyílt nap.
Ilyenkor a Gólyavárban tájékoztatók zajlanak, valamint az előtérben sok kitelepülő is hasznos információval látja el a leendő hallgatókat a különböző lehetőségekről. Az ELTE Konfuciusz Intézet is képviselteti magát és tájékoztatást nyújt a kínai ösztöndíj lehetőségekről.
Minden kedves érdeklődőt szeretettel várunk!
Kínai képfestő tanfolyam - Ingyenes!
2016. január 14., csütörtök, 17:00 – 18:00
Helyszín: ELTE Konfuciusz Intézet, 1/1-es terem
A művészek a festés témájaként leginkább a hegyeket, vizeket, fákat, madarakat és a virágokat választották, vagyis a képeken főként a természet ábrázolása jelent meg.
A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött!
A tanfolyam betelt.
A tanfolyam során megtanulhatjuk a képfestés alapjait, az elkészült mű pedig akár kiváló ajándékként is szolgálhat szeretteiknek!
A szükséges eszközöket Intézetünk biztosítja!
Ismerkedés a kínai képfestéssel - Előadás
2016. január 12., kedd, 17:00 – 18:00
Helyszín: ELTE Konfuciusz Intézet, 1/1-es terem
A képfestés Kínában több ezer éves ősi hagyományokra tekint vissza. Érdekes tény, hogy a festők, a nagy művészek munkáit másolták...
Ez teljesen elfogadott volt, sőt igazán nagy mesterré akkor válhatott valaki, ha a másolási technikát már tökélyre fejlesztette. Saját stílusukat csak ezután kezdték el kialakítani. Az előadás során megismerhetik a képfestés múltját és jelenét, illetve további érdekességekre is fény derül majd.
A részvétel ingyenes!
Mindenkit szeretettel várunk!